2025. január 15., szerda

Korai pénz

Horgoson gyönyörű és zamatos földi eper érik

A horgosi Sárkány Mária és Mátyás családi házánál, nem messze a falu központjától gyönyörű, hatalmas földi eprek érnek. A nemcsak a szemnek kellemes látványt nyújtó, hanem ízre is fenséges gyümölcsöt évek óta termelik és árulják otthonról. Már messziről szembetűnik a nagy hirdetőtábla és a stand, amelyre az ínycsiklandó és mutatós földi eprek ki vannak pakolva. Így aki arrafelé jár, és szereti ezt az alacsony kalóriatartalmú és nagyon finom csemegét, megállhat, és első kézből, a termelőtől vásárolhat belőle. Ezzel a lehetőséggel sokan élnek, hisz aki egyszer megkóstolta, tudja, hogy jó minőséget vásárol. Az sem mellékes, hogy a családi gazdaságban mindennap frissen szedett gyümölcsöt kínálják, és az aznapi szedés bizony még aznap el is szokott fogyni. A környékbeli piacokra nem is jut, mert elviszik Sárkányéktól, akár kicsiben, akár nagyban, de nincs olyan nap, hogy ne fogyna el a reggeli szedésű földi eper.

Szerda reggel kicsit később kezdték a betakarítást, ugyanis esett az eső, így tíz órakor fogtak hozzá, egyébként már kora reggel szedik, és rögtön árulják is az arra járók legnagyobb örömére, és egész nap be lehet hozzájuk térni, vagyis ameddig tart az aznapi készlet. Máriával, a ház asszonyával jól körbejártuk a földieper-témát, és még arra is fény derült, hogy sokan lekvárfőzéssel is megbízták, mert az ő dzsemje, pont úgy, mint az alapanyag, a legnagyobb szeretettel, odafigyeléssel készül. Volt olyan év is, amikor pálinkafőzésre is adták a fejüket, tehát a gyümölcs felhasználása is sokrétű, és az ebből készült termékek aztán egész évben a tavasz pillanatait idézik fel.

– 2015 óta termesztünk földi epret, bár a gyümölcstermelés korábban sem állt tőlük távol. Alma, barack, cseresznye és meggy mindig is volt, de mivel öt kertünk van, elterveztük, hogy megpróbálkozunk a földi eperrel is – mesélte Mária, aki elmondta, hogy az első tíz palántát az újvidéki vásárról hozták, és nyolc maradt meg közülük. – A nyolcból szaporítottuk a többit, és mára már ötvenezer tőnél is több van. A három kertben fél holdnál egy kicsit nagyobb területen termeljük a földi epret. Augusztusban palántálunk, és indáról szaporítjuk. Amikor leterem a földi eper, ez nagyjából egy hónap, utána leszedjük az indákat, tálcába rakjuk, és augusztusig gyökereztetjük – magyarázta Mária.

Ebben az évben itt is, mint a legtöbb növény esetében, előbb kezdődött meg az érési folyamat. A földi eper esetében három héttel hamarabb. Ezt a fogyasztók nem is bánják, és jelen esetben a terményen sem látszik és nem is vehető észre ízbeli különbség. Sárkányék földi eprei hatalmasak, gyönyörűek és nagyon finomak.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

– Minden második évben fiatalítjuk a földi epret, mert máskülönben elaprósodik. A szabadföldi gyümölcs gondozásába a lányunk is besegít, de a férjemmel és egy segítőnkkel mi magunk dolgozunk benne. Április 12-én szedtük meg először. A meleg hatására most hamarabb elkezdődött az érés. Februárban, amikor elmúlnak a fagyok, amelyek az idén elmaradtak, ráhúzzuk a fátyolfóliát virágzásig. Amikor virágzik, azt levesszük. Most virágzáskor 25–30 fokokat mértünk, így nagyon gyorsan beérett. A termés most gyönyörű szép, egytonnányit már leszedtünk, és a napi 200 kilónyit még aznap el is tudjuk adni. Az egészséges, jó minőségű földi epret szeretik a vásárlók, és nálunk már megszokhatták a minőséget. A messzebbről hozott földi epernél a minőség kifogásolható, és a turpisságok sem ritkák – mondta Mária, akitől afelől is érdeklődtünk, hogy miként alakulnak az eladási árak.

– Az ára nem változott a tavalyihoz képest. Míg a befektetések nőttek, a földi eper ára maradt annyi, amennyi volt. Három kategóriára válogatom: a kisebbeket 400, a közepes nagyságúakat 500, míg a legnagyobbakat 600 dináros kilónkénti áron kínáljuk. A vevők még így is sokallják, mert a romák által behozott gyümölcs olcsóbb, viszont abból elég sokat el kell dobni, arról nem is beszélve, hogy azonnal levet ereszt, míg a miénknek bizony nem folyik a leve, mert friss – árulta el Mária, aki azt is elmondta, hogy az érés előtti gondozás is nagy hatással van arra, hogy milyen lesz a gyümölcs, kap-e elegendő tápanyagot. Náluk minden természetes, ezáltal egészséges is. – Fagyasztva is nagyon szépen eláll a földi eper, kalácsnak, kompótnak is kiváló, és jó dzsemet is lehet belőle főzni, én is szoktam, sőt már a környékbeliek hozták az üveget, és kérték, hogy én főzzem ki – mesélte Mária. – A földi eperrel sok a munka, nehéz a szedése is, mivel alacsony növény, mi azért is szeretjük, mert korai pénz. Amikor eladjuk az őszi almát, a krumplit, akkor jön a földi eper, így nincs megállás a piaccal – mondta Mária, aki úgy fogalmazott, hogy bár nem könnyű munka, ők szeretik. – A család minden tagja szereti, még nem untunk meg, habár amikor lemegy a szezon, utána egy darabig nemigen kívánjuk – mondta Mária, aki azért azt is elárulta, hogy beszerzett jó néhány folyton termő tövet, ugyanis az unokái egész évben keresik a friss földi epret.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele